251
1677580

Johan Lund, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm 1697. Karolinsk.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 640 - 9 550 EUR
8 680 - 10 800 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Slät konisk modell utan fotring, utvikt förgylld övre kant. Höjd 19,5 cm, diameter upptill ca 14,8 cm. Vikt ca 514 g.

Proveniens

Ur samlingen donerad till medicinsk forskning.