255
1677579

Erik Månsson Schmidt, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm (verksam 1675-1686). Barock.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 710 - 8 620 EUR
7 580 - 9 750 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Cylindrisk, på tre fruktornerade kulfötter, svängt handtag med kulformat tumgrepp, på locket ciselerad dekor med ätten Ribbings vapensköld omgärdad av akantusblad samt otydliga övergraverade initialer: MS TR? På livet graverat initialer och datum 22/4 1855. Höjd 19,5 cm. Vikt ca 1429 g.

Proveniens

Ätten Ribbing nr 15.
Initialerna MS TR, kan möjligen syfta på Ture Turesson Ribbing (1654-1697) och grevinnan Maria Eriksdotter Stenbock af Bogesund (?. - 1698).

Ur samlingen donerad till medicinsk forskning.