26
1657081

Skrivbord med uppsats, troligen Tyskland, sent 1700-tal, Louis XVI.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerat med mahogny. beslag och listverk av förgylld mässing. Uppsats med jalusier klädda med bokryggar av Voltaires samlade verk samt två draglådor. Utvikbar skrivskiva, därunder åtta lådor, fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Längd 104, bredd 49,5 (74,5), skivans höjd 82, total höjd 111,5 cm.