Fanerat med mahogny. beslag och listverk av förgylld mässing. Uppsats med jalusier klädda med bokryggar av Voltaires samlade verk samt två draglådor. Utvikbar skrivskiva, därunder åtta lådor, fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Längd 104, bredd 49,5 (74,5), skivans höjd 82, total höjd 111,5 cm.