270
1677578

Henrik Reimers, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Norrköping (verksam 1684-1693). Barock.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 830 EUR
3 250 - 4 330 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Cylindrisk, på tre fruktornerade kulfötter, svängt handtag med kulformat tumgrepp, på locket infälld medalj. Graverat under G:F:H och Ano 1704 samt ristat 49 lod. Höjd 12,5 cm. Vikt ca 484 g.

Proveniens

Ur samlingen donerad till medicinsk forskning.