287
1677570

Jacob Lampa, gräddsnäcka/såssnäcka, delvis förgyllt silver, Stockholm 1774. Rokoko.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 440 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Oval, invändigt förgylld, profilerad på tre svängda bladfötter, dekor av blommor och bladfestoner. Undertill graverat M.H.25. Höjd 10,5 cm. Längd 19 cm. Vikt ca 332 g.

Proveniens

Ur samlingen donerad till medicinsk forskning.