288
1677569

Johan Abbelin, gräddsnäcka, delvis förgyllt silver, Göteborg 1774. Rokoko.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 430 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Oval, invändigt förgylld, på tre svängda bladfötter, dekor av blommor, blad och rocailledekor. Tumgrepp i form av blad. Höjd 11,5 cm. Längd 17 cm. Vikt ca 334 g.

Proveniens

Ur samlingen donerad till medicinsk forskning.