290
1677573

Jonas Thomasson Ronander, tekanna, silver, Stockholm 1769. Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Invändigt förgylld. Bukig, oval med fällock, på helslagen fot, driven dekor av svängda knäckar, på locket blomma, handtag av svärtat trä. Graverade initialer undertill P.S.H.J samt lodangivelse 52 1/4 lo. Höjd 16,5 cm, längd 27 cm. Vikt ca 657 g.

Proveniens

Ur samlingen donerad till medicinsk forskning.

"Svenskt silversmide 1520-1850", Red. Carl Hernmarck m.fl, Nordisk fotogravyr, Stockholm, 1943, Del 2, bild 432.