291
1667875

Jonas Berg, liten tekanna, silver, Stockholm 1756. Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Oval, bukig med dekor av svängda knäckar. Svängd pip och trähandtag. På locket blomma. Höjd ca 11,5 cm. Vikt ca 298 g.

Handtaget med lagning.

Proveniens

Friherreliga ätten Rålamb.

Undertill stämplat vapen för friherrliga ätten Rålamb.