Oval, bukig med dekor av svängda knäckar. Svängd pip och trähandtag. På locket blomma. Höjd ca 11,5 cm. Vikt ca 298 g.
Handtaget med lagning.
Friherreliga ätten Rålamb.
Undertill stämplat vapen för friherrliga ätten Rålamb.