30
1679749

Bord, Stockholmsarbete, Fredrik I:s tid, 1700-talets första hälft. Senbarock.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerat med alrot, almrot och valnöt med linjeornering av ebenholz och lönn. Beslag av mässing. I sargen låda. Balusterformade ben av ek med kryss och päronformade klotfötter. Längd 92, bredd 61, höjd 74,5 cm.