32
1657076

Bord med Italiensk skiva i pietre dure, 1800-talets mitt, Empirestil.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Mahogny och förgylld mässing. Rund sarg med reliefornament av bladrosetter, på tre benståndare i form av kolonner, trepassformad fot med avslutande lejontassar. Skiva i pietre dure, med marmorprover samt inläggningar i mikromosaik föreställande Petersplatsen och andra motiv från Rom. Höjd 77,5, diameter 48,5 cm.