381
1671020

Dosa, porslin, troligen Tyskland 17-/1800-tal, med Venetianska motiv

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
955 - 1 430 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Rektangulär, alla sidor dekorerade med motiv från Venedig bland annat Markusplatsen, Dogepalatset, Rialtobron och Bucentauren. På lockets insida hamnbild i rosa camaieu, insidan förgylld. Charnér av förgylld metall. Mått 6,8 x 5 x 3,5 cm.