412
1675392

Kakelplatta, lergods, Iznik, Osmanska riket, 1600-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Dekor av palmetter, tulpaner och andra blommor i blått och turkost på vit botten. Inramad. Ca 25 x 25 cm.

Borrad.

Proveniens

Museiman och konsthistoriker Hans Eklund (1921–2018), Stockholm.
Privat samling.

İznik-kakel från 1500-talets mitt till tidigt 1600-tal räknas till höjdpunkterna inom osmansk dekorativ konst. Tillverkade för rikets viktigaste palats- och moskéinteriörer förenar de en unik kvartitbaserad kropp med en strålande palett av koboltblått, turkos, smaragdgrönt och den eftersökta reliefartade röda glasyren.

Motiven – tulpaner, nejlikor och elegant svepande sazblad – skapades för att uttrycka det osmanska hovets sofistikerade ideal under arkitekten Sinans guldålder. Varje bevarad platta är i dag ett eftertraktat samlarobjekt och ett levande fragment av ett av den islamiska världens mest ikoniska arkitektoniska uttryck.