413A
1680208

Yatagan, Osmanska riket, sannolikt Ioannina, Epirus, signerad Al Haj Nuh och daterad 1231 /1814-15 e.Kr.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Enkel­eggat med en dubbel längsgående fals nära den trubbiga sidan. Bladet är elegant dekorerat i gulddamaskering med två palmettmotiv – ett enkelt och ett som träder fram upp ur en rombform. Dessa flankerar tre överlappande kalligrafiska kartuscher i naskh-skrift som omger en rund, lobad medaljong med ett kalligrafiskt diagram utformat som en sexuddig stjärna. Vid bladets bas finns ett mönster av bladverk. Längd 73 cm