419
1679603

Åkdyna, "Rött Lejon", flamskväv, 104 x 50 cm, sydvästra Skåne, 1800-talets första del.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 720 - 1 920 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Skytts eller Bara härad. Mörkbrun botten med polykromt mönster av lejon i kransar och stora stiliserade blommor.

Proveniens

Från en nordeuropeisk samling

Jämför Willborg, Peter "Flatweaves from Fjord and Forest; Scandinavian Tapestries of the 18th and 19th Centuries", London 1984, plansch 17.