420
1679604

Åkdyna, rölakan, ca 116 x 48 cm, Färs härad, Sydvästra Skåne, signerad MND, 1800-talets första del.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 440 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Terracottafärgad botten med tre polykroma åttabladsstjärnor och viggmönstrade hörnornament.

Proveniens

Från en nordeuropeisk samling.