422
1668317

Täcke, rya, Sverige-Finland, sent 1700-tal/tidigt 1800-tal, ca 184 x 138 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
958 - 1 150 EUR
1 080 - 1 300 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Röd botten med stora stiliserade blommor och palmetter.

Proveniens

Från en framstående nordisk samling