423
1670722

Vävd tapet, gobelängteknik, ca 337 x 250 cm, Flandern, 1600-tal.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 690 - 8 600 EUR
7 590 - 9 760 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Den oidentifierade vapenskölden flankerad av gudarna Mars och Diana ovan artilleri.

Proveniens

Inköpt hos JP Willborg, Stockholm.

Jämför Sothebys, "Private Collections" 18 April 2015, New York, katalognummer 343