426
1671767

Siden- och metallbrokad, Mogul-stil, ca 65 x 67 cm, Safavid dynastin, Persien, 1700-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Horisontalt mönster med hjortar, fåglar och växter.

Proveniens

JP Willborg, Stockholm,

Under 1500- och tidigt 1600-tal utvecklades ett komplext kulturellt utbyte mellan Safavid- och Mogulrikena, två av den islamiska världens mest sofistikerade hovmiljöer. Trots politiska spänningar förblev kontakten livlig, och den moguliska smakens lyx och naturalistiska estetik kom att sätta tydliga avtryck i den safavidiska konsten.

Safaviderna tog särskilt intryck av Mogulrikets förfinade miniatyrmåleri, dess botaniska realism och det starka intresset för kejserliga porträtt. Detta avspeglas i en mer detaljskarp teckning, en rikare färgskala och en ökad betoning på individuella gestalter i Safavidernas eget bildspråk.

Inom textil- och mattproduktion kan man se hur moguliska blomsterstilar, med sina rytmiska lummiga rankor och stora, naturalistiska blommor, gradvis influerade kompositionerna i Isfahan och Kashan. Denna ömsesidiga påverkan bidrog till en period av exceptionell konstnärlig vitalitet, där Safavidverkstäderna integrerade mogulisk elegans i sina egna djupt rotade traditioner.

I dag betraktas denna korsbefruktning som ett av de mest framgångsrika kulturmötena i den tidigmoderna islamiska världen, och verk från denna period uppskattas högt för sin unika blandning av imperiala uttryck.