48
1667821

Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllt och bronserat. Profilerad sarg med dekor av geometrikst mönster, blad och fleuroner. Runda kannelerade ben med bladhölstrade överkragningar, kryss med krönande urna. Skiva av Kolmårdsmarmor. Längd 77, bredd 43 höjd 82 cm.