49
1645101

Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllt, bronserat och bemålat i marmorimitation. Demi-luneformat. Sarg med dekor av fasces- och pärlstav, kannelerade ben med bladhölstrade överkragningar och rosettanfanger, kopplade med kryss krönt av urna ovan bladhölstrade benavslutningar. Längd 93, bredd 47, höjd 81 cm.

Proveniens

Sigrid Aminoff, född Oxenstierna, Sirishov, Kungliga Djurgården,
Därefter i arv.