50
1660896

Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllt och bronserat. Halvmånformat. I sargen låda, dekor av nollgaller ovan draperingar, tre bladhölstrade benståndare med dukatsnitt och rosettanfanger, kryss med krönande urna, benavslutningar i form av pinjekottar. Skiva av svart diabas. Längd 74,5, bredd 48, höjd 83 cm.