537
1679975

Bordslampa, porslin. "Sèvres", Frankrike, omkring 1900.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterform med målad polykrom och förgylld dekor, framsidan med centralt motiv av mor med barn, frånsidan med blomsterarrangemang mot blå fond. Ursprungligen tillverkad som oljelampa, nu elektrifierad. Höjd t o m lamphållare 55,5 cm.

Slitage.