Fristående. Fanerat med mahogny och rot samt förgyllt. Beslag av förgylld brons. Rektangulär sarg med avfasade hörn, benståndare i form av bevingade harpyor med avslutande lejontassar, kryss med linsformade benavslutningar. Skiva av carraramarmor. Längd 130,5, bredd 64, höjd 77,5 cm.