55
1657077

Centralbord, troligen Österrike, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 730 - 7 640 EUR
6 510 - 8 680 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fristående. Fanerat med mahogny och rot samt förgyllt. Beslag av förgylld brons. Rektangulär sarg med avfasade hörn, benståndare i form av bevingade harpyor med avslutande lejontassar, kryss med linsformade benavslutningar. Skiva av carraramarmor. Längd 130,5, bredd 64, höjd 77,5 cm.