657
1674659

Anna Ancher

(Danmark, 1859-1935)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 640 - 9 550 EUR
8 680 - 10 800 USD
Klubbat pris
230 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Anna Ancher
(Danmark, 1859-1935)

Konstnärens mor Ane Brøndum i det blå rummet

Signerad A Ancher och daterad 1912. Olja på duk 37 x 28 cm.

Proveniens

Konstnärens familj.
Förvärvad 1943 genom förmedling av Karin Lagerström f. Wiedemann, barnbarn till Elisabeth Christina Ancher (1833-1873).
Därefter i arv.

Anna Ancher utförde ett stort antal målningar av sin mor, Anna Hedvig (Ane) Brøndum (1826–1916), som var gift med gästgivaren Erik Andersen Brøndum (1820–1890). Tillsammans med sonen Degn Brøndum skötte hon det legendariska Brøndums Hotell på Skagen från makens död och fram till 70-årsåldern. Porträttet är gjort i det blå rummet i hotellet. Flera av Anna Anchers porträtt av Ane Brøndum har det blå eller det röda rummet i hotellet som inramning.