665
1667319

Gustaf Adolf Tenggren

(Sverige, 1896-1970)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 820 - 4 780 EUR
4 340 - 5 420 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Gustaf Adolf Tenggren
(Sverige, 1896-1970)

En spelman i skogen

Signerad G Tenggren och daterad 1918. Akvarell 23,5 x 21,5 cm.

Proveniens

Förvärvad direkt från konstnären. Därefter i arv till nuvarande ägare.

Konstnär

Gustaf Adolf Tenggren var en svensk bildkonstnär och illustratör född i Västergötland. Han studerade vid Slöjdföreningens skola och Valands konstskola i Göteborg. Tenggren var under perioder bosatt i Köpenhamn och USA. Han efterträdde John Bauer som illustratör för "Bland tomtar och troll" och var en period ateljéchef hos Walt Disney under skapandet av filmerna "Snövit och de sju dvärgarna", "Bambi" och "Pinocchio". Tenggren är även ihågkommen för sina rika illustrationer till H.C. Andersens sagor och sina levande och uttrycksfulla motiv föreställande historiska och mytologiska figurer.