686
1676164

Carl Gustaf Pilo

(Sverige, 1712-1792)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 780 - 5 730 EUR
5 420 - 6 510 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Gustaf Pilo
(Sverige, 1712-1792)

"Kronprins Gustaf" (Gustaf IV Adolf) (1778-1837)

Signerad C.G Pilo pinx a tergo. Duk 68 x 53 cm.

Tilläggslista

Porträttet föreställer Gustaf IV Adolf som barn.

Proveniens

Tidigare i de Wikströmska samlingarna, Stockholm. (Inköpt av Mathilda Wikström på Bukowskis 1935), därefter i arv.

Konstnär