687
1677223

Jakob Björck

(Sverige, 1726-1793)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 750 - 7 660 EUR
6 500 - 8 670 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jakob Björck
(Sverige, 1726-1793)

”Gustaf Adolf Hjärne” (1715-1805) & makan ”Anna Maria Ehrensvärd” (1718-1798)

Duk, vardera 74 x 56 cm. Samtida förgyllda ramar.

Proveniens

Tidigare i fru Siri Qvarnströms samling, Stockholm.

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt", 1935/43, band I, s. 384. (SPA 1925:2053) (SPA 1925:2052)