697
1669780

Matthäus Merian d.y, efter

(Schweiz/Tyskland, 1621-1687)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 640 - 9 550 EUR
8 680 - 10 800 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Matthäus Merian d.y, efter
(Schweiz/Tyskland, 1621-1687)

Gustav II Adolf (1594-1632) i polsk dräkt, 1600-tal.

Duk 112 x 89 cm. Äldre ram.

Gustav II Adolf, ”Lejonet från Norden”, hade sedan Sveriges intåg i kriget sommaren 1630 lett de svenska styrkorna på den protestantiska sidan mot den katolska armén under ledning av den habsburgske kejsaren Ferdinand II.
Med termen ”polsk dräkt” menade man på 1600-talet framförallt en färgglad rock med snörmakerier på bröstet. I kungens bakgrund skymtar den sydtyska staden Frankfurt am Main, en stad svenskarna intog vintern 1631.
Porträttet i original som finns i samlingarna på Skokloster slott, Uppland brukar tillskrivas den schweizisk-tyske konstnären Matthäus (Mattias) Merian den yngre (1621-1687). Enligt en påskrift på målningen på Skokloster skall porträttet vara utfört 1632, endast två veckor före hans död den 6 nov.
Det mest troliga är dock att om det är Merian dy som är upphovsman till porträttet är det målat senare, eftersom Merian endast var 11 år 1632.