714
1679137

Ernst Josephson

(Sverige, 1851-1906)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Ernst Josephson
(Sverige, 1851-1906)

Adam och Eva

Signerad Ernst Josephson. Tusch på papper 35 x 22 cm

Proveniens

Bukowskis Internationella Höstauktionen 490, 24 november 1993 kat. nr 73.

Konstnär

Representerad på alla stora museer i Sverige samt i Danmark, Norge och Finland.