736
1658220

Julius Kronberg

(Sverige, 1850-1921)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 820 - 4 780 EUR
4 340 - 5 420 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Julius Kronberg
(Sverige, 1850-1921)

Italiensk flicka i tankar

Signerad Julius Kronberg och daterad Roma 1882. Olja på duk 41,5 x 32, cm

Proveniens

Anna Forsslund, född Silvander (1872‑1965).

Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Julius Kronberg - Minnesutställning”, 11 november-2 december 1923, kat. nr. 81.