Italiensk flicka i tankar
Signerad Julius Kronberg och daterad Roma 1882. Olja på duk 41,5 x 32, cm
Anna Forsslund, född Silvander (1872‑1965).
Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Julius Kronberg - Minnesutställning”, 11 november-2 december 1923, kat. nr. 81.