742
1649647

Akseli Gallen-Kallela

(Finland, 1865-1931)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 340 - 3 820 EUR
3 800 - 4 340 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Akseli Gallen-Kallela
(Finland, 1865-1931)

"Kullervos förbannelse".

Signerad med dedikation och daterad 30/VI 1923. Linjeetsning 22 x 11,5 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, F452 Helsinki Spring Sale, 17 maj 2024.

Konstnär