879
1673203

Axel Lindman

(Sverige, 1848-1930)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Axel Lindman
(Sverige, 1848-1930)

Bruksmiljö i vinterskrud

Signerad Axel Lindman. Olja på duk 62 x 50 cm.

Münchener Jahresausstellung von Kunstwerken aller Nationen im Kgl. Glaspalaste, 1894 kat. nr 606 med titel "Winter in Schweden".

Konstnär

Axel Lindman var en svensk bildkonstnär född i Gävle. Han studerade vid Konstakademien samt i Frankrike och Italien. Hans verk präglades av inflytandet från det franska friluftsmåleriet med motiv från landsbygden och framför allt från kusterna. Återkommen till Sverige utförde han en rad stockholmskildringar och gotländska landskap, men återvände gärna till länderna vid Medelhavet, särskilt Venedig. Han förblir trogen ungdomstidens franska ideal. Lindman deltog i Opponenternas och Konstnärsförbundets utställningar och blev 1897 ledamot av Konstakademien. Lindman målade främst landskap, både i vinter- och sommarskrud. Motiven hämtades från den franska landsbygden, Italien, Stockholm och Gotland.
Representerad på Nationalmuseum och Konstakademin i Stockholm samt på andra svenska museer.