90
1666960

Taburetter, ett par, tillskrivna Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bronserade. Sarger med skulpterad dekor av lagerstav, korslagda ben med benavslutningar i form av svanhuvuden. Sitthöjd 45 cm. Utförda efter ritning av Louis Masreliez.

Proveniens

Familjen Cassel, Löfsund, Runtuna socken Södermanland.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Stockholm 1908, Nordisk familjeboks tryckeri, Se sidan 282.

Utförda efter ritning av Louis Masreliez från 1785 efter en antik bronstaburett funnen i teatern i Herculaneum.