972
1680715

Sivert Lindblom

(Sverige, 1931-2023)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 640 - 9 550 EUR
8 680 - 10 800 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Sivert Lindblom
(Sverige, 1931-2023)

"Nike"

Signerad SL, numrerad 3/5 och daterad 1963. Gjutarstämpel Susse Fondeur. Brons, ljusbrun patina. Höjd 100 cm. Piedestal i trä 50 x 50 x 50 cm medföljer.

Sivert Lindblom debuterade tillsammans med Ulrik Samuelsson och båda kom att bli centralfigurer under kommande decennier i svenskt konstliv. De bronsskulpturer Lindblom utförde runt 1963, med påverkan från det klassiska Grekland och namn som Nike ger ett helt annat intryck än vad namnen associerar till.

Här har han likt Germaine Richier och De Kooning vid samma tidpunkt utfört vildsinta abstraktioner där man ändå kan fånga den underliggande figur som abstraherats. Verken från denna tidpunkt återfinns bl.a på Moderna Museet och tillhör konstnärens främsta skapelser.