980
1653887

Anshelm Schultzberg

(Sverige, 1862-1945)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Anshelm Schultzberg
(Sverige, 1862-1945)

Motiv från Capri

Signerad Schultzberg och daterad Capri 1890. Olja på duk lagd på pannå 45 x 60 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 617, Important Spring Sale, 4 juni 2019, kat. nr 451.

”Till Capri, till den underbaraste av öar, är det blicken drages. Dit lockas den första stund du kommer till Napolis bukt - dit drages den, när du lämnar bygden. Och dit skola alltid mina tankar svinga, så snart ordet Italien nämnes”.

Så skriver Anselm Schultzberg i sina “Capriminnen” som publicerades i Ord och Bild 1896. Schultzberg spenderade större delen av år 1891 på den ljuvliga ön och komponerade där ett antal bilder; kustmotiv med turkost vatten, lantgård med pergola och så auktionens motiv med en vattenbärerska som elegant tar sig fram på den smala stigen.

Konstnär

Anshelm Schultzberg var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Tekniska skolan, vid Konstakademien i Stockholm och på resor till Frankrike, Italien, Holland och Belgien. Redan innan studierna vid Konstakademin i Stockholm kopierade han på Nationalmuseum landskapsmålningar av düsseldorfare och fick på så sätt intresse för den motivkrets, landskapet, som skulle komma att prägla hela hans konstnärskap. Schultzberg kan ses som representant för realistisk landskapskonst och den nationalromantik som var på modet mot slutet av 1800-talet. Han är främst känd för sina svenska landskap, ofta i vinterskrud, med solglimtar som tittar fram.