982
1679469

Wilhelm Behm

(Sverige, 1859-1934)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 430 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Wilhelm Behm
(Sverige, 1859-1934)

Vinfält, Suresnes

Signerad Vilh Behm och daterad Suresnes 90. Olja på duk 46 x 32,5 cm.

Wilhelm Behm studerade vid Tekniska skolan och fortsatte sedan under sex år vid Konstakademiens landskapsskola, 1879-85.
I sitt tidiga måleri arbetade Behm på ett manér som låg nära Alfred Wahlbergs gråtonade kolorit.
Åren i Paris 1889-90 förändrade Behms palett. Genom kontakten med den franska konsten fördes han vidare mot ett impressionistiskt ljusmåleri med en mjuk och varm kolorit.
Efter sin bortgång 1934 uppmärksammades Wilhelm Behm som framstående landskapsmålare med två minnesutställningar. Först på Färg och Form 1939 och därefter 1942 på Konstnärshuset. Hans verk finns representerade i flera offentliga samlingar, däribland Prins Eugens Waldemarsudde.