994
1657625

Victor Forssell

(Sverige, 1846-1931)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Victor Forssell
(Sverige, 1846-1931)

"Motiv från Stockholms utkanter"

Signerad V. Forssell. Olja på pannå 14,5 x 22 cm.

Proveniens

Tidigare i fröken Märta Gahns samling.

Konstakademien Stockholm, "Konstakademiens Minnesutställning", 1932
Holländsk Konst Aktiebolag, "Minnesutställning över Victor Forssell", 1941.
Sveriges Allmänna Konstförening, "Minnesutställning över Victor Forssell i Konstnärshuset", september 1950, kat nr 58.

Viggo Loos, "Victor Forssell", SAK, 1951, avbildad s. 158, omnämnd s. 140.