"Motiv från Stockholms utkanter"
Signerad V. Forssell. Olja på pannå 14,5 x 22 cm.
Tidigare i fröken Märta Gahns samling.
Konstakademien Stockholm, "Konstakademiens Minnesutställning", 1932
Holländsk Konst Aktiebolag, "Minnesutställning över Victor Forssell", 1941.
Sveriges Allmänna Konstförening, "Minnesutställning över Victor Forssell i Konstnärshuset", september 1950, kat nr 58.
Viggo Loos, "Victor Forssell", SAK, 1951, avbildad s. 158, omnämnd s. 140.