998
1655288

Georg Pauli/Hanna Hirsch-Pauli

(Sverige)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
(Sverige)

Festtåg

Signerad G. Pauli och daterad 1896. Kompositionen tillskriven Hanna Pauli. Dörröverstycke. Blandteknik på papper, 65 x 195 cm.

Proveniens

Förvärvad direkt av konstnärerna. Säljarens faster bodde mitt emot Villa Pauli i Nacka.
Därefter i arv.