Dosa, silver, Moskva, Ryssland 1856

Invändig förgyllning. Dekor i niello av heltäckande mönster på askens sidor, lock och botten med dekor av stadsvyer omgivna av rocailler och bladslingor. 9 x 4,5, höjd 4 cm. Vikt 135 gram.

Smärre slitage.

Utropspris
2 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02