Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

KABINETTSKRIN, renässansstil, 1800-talets andra hälft.

Rektangulärt med snedställda hörn, pardörrar med innanför liggande skåp samt tre lådor, kortsidor med vardera en låda. Intarsiamotiv med olika träslag, ben, pärlemor. Längd 33, bredd 22, höjd 15 cm.

Slitage, sprickor, skador, enstaka dekordelar saknas liksom lås, spår av insektsangrepp, två lösa lejontassar medföljer. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK