Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Flowering Folk Art E1281
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

KABINETTSKRIN, renässansstil, 1800-talets andra hälft.

Rektangulärt med snedställda hörn, pardörrar med innanför liggande skåp samt tre lådor, kortsidor med vardera en låda. Intarsiamotiv med olika träslag, ben, pärlemor. Längd 33, bredd 22, höjd 15 cm.

Slitage, sprickor, skador, enstaka dekordelar saknas liksom lås, spår av insektsangrepp, två lösa lejontassar medföljer. Nyckel saknas. Keys missing.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.