Slaglåspistol, brittisk, 1800-talets mitt.

Pipan med proof-stämplar. Låset märkt "TOWER PROOF" under krona. Helstock av valnöt med mässingsbeslag märkt SB1 (?). Kaliber 17 mm. Längd 35 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
3 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703