ATELIER FAUNI, 3 stycken figurer från Mumindalen, Finland, 1950/60-tal.
Syntetisk päls och skinn, stomme i trä med metalltråd. Misan, Lilla My samt Filifjonkan. Stämplade Atelier Fauni. Höjd 7-16 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar. Misans hand samt Filifjonkans hatt lösa.
Atelier Fauni grundades av familjen Kuuskoski år 1952. Företaget tillverkade handgjorda figurer, som inkluderade både Faunis egna trollfigurer och Mumin-figurer. Materialen som användes var läder, konstpäls, filt och andra material. Eftersom produktionen var hantverksbaserad är varje figur unik på grund av variationer i material, färgsättning och detaljer. Under sina mest aktiva år på 1960-talet sysselsatte företaget över 150 personer. Verksamheten upphörde 1971, vilket innebär att alla Fauni-figurer idag är flera decennier gamla, något som ökar både deras samlarvärde och historiska betydelse.