Atelier Fauni

(Finland)
Atelier Fauni
(Finland)

ATELIER FAUNI, 3 stycken figurer från Mumindalen, Finland, 1950/60-tal.

Syntetisk päls och skinn, stomme i trä med metalltråd. Misan, Lilla My samt Filifjonkan. Stämplade Atelier Fauni. Höjd 7-16 cm.

Smärre slitage. Smärre fläckar. Misans hand samt Filifjonkans hatt lösa.

Formgivare

Atelier Fauni grundades av familjen Kuuskoski år 1952. Företaget tillverkade handgjorda figurer, som inkluderade både Faunis egna trollfigurer och Mumin-figurer. Materialen som användes var läder, konstpäls, filt och andra material. Eftersom produktionen var hantverksbaserad är varje figur unik på grund av variationer i material, färgsättning och detaljer. Under sina mest aktiva år på 1960-talet sysselsatte företaget över 150 personer. Verksamheten upphörde 1971, vilket innebär att alla Fauni-figurer idag är flera decennier gamla, något som ökar både deras samlarvärde och historiska betydelse.

Klubbat pris
5 511
528
597
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
13 nov 2016 20:38
5 511 SEK
13 nov 2016 20:38
5 311 SEK
13 nov 2016 20:37
5 111 SEK
13 nov 2016 20:37
5 100 SEK
13 nov 2016 20:25
4 700 SEK
13 nov 2016 20:25
4 500 SEK
8 nov 2016 14:25
4 300 SEK
8 nov 2016 14:25
4 100 SEK
24 okt 2016 19:30
4 000 SEK
24 okt 2016 19:27
2 000 SEK