Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, rovdjur, hjortar, blom- och palmettslingor samt kartuscher med inskriptioner "Några är förbryllade i tvivel samtidig som i övertygelse". Innerbårdernas ena hörn med inskription i stjärna Sherkat Ghali bafian Mahmoud Djabarzadeh. Röd huvudbård med molnband, stiliserade blommor och stora kartuscher med inskriptioner.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck och skador.