Sked, gammalsvensk modell med stämplat monogram, Petter Eneroth, Stockholm 1801, längd 22 cm.
Skedar, ett par, gammalsvensk modell med stämplade initialer, Olof Hellbom, Stockholm 1802 samt Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1803, 22 cm.
Skedar, ett par, släta, graverade initialer, Anders Petter Ekedahl, Eksjö 1814, längd 20,5 cm.
Sked med fiolskaft, initialer, Pehr Gustaf Sahlström, Västerås 1817, längd 20,8 cm.
Skedar med mittås, ett par, graverade initialer, Andreas Hallberg, Kristianstad 1819 samt 1828, längd 21,8 cm.
Sked med snäcka och initialer, Gustaf Otto Sjöberg, Falun 1823, längd 21,5 cm.
Total vikt 451 gram.
Något snett slitna blad, smärre bucklor.