Madeleine Pyk – en samling F769

Matskedar, 9 st, silver, Sverige, 1800-talets början

Sked, gammalsvensk modell med stämplat monogram, Petter Eneroth, Stockholm 1801, längd 22 cm.

Skedar, ett par, gammalsvensk modell med stämplade initialer, Olof Hellbom, Stockholm 1802 samt Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1803, 22 cm.

Skedar, ett par, släta, graverade initialer, Anders Petter Ekedahl, Eksjö 1814, längd 20,5 cm.

Sked med fiolskaft, initialer, Pehr Gustaf Sahlström, Västerås 1817, längd 20,8 cm.

Skedar med mittås, ett par, graverade initialer, Andreas Hallberg, Kristianstad 1819 samt 1828, längd 21,8 cm.

Sked med snäcka och initialer, Gustaf Otto Sjöberg, Falun 1823, längd 21,5 cm.

Total vikt 451 gram.

Något snett slitna blad, smärre bucklor.

Auktionen avslutas
3 dagar 17 timmar
3 800
361
414
Utropspris
5 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 4 000 SEK. Läs mer.
Budhistorik (4 bud)
1 jan 20:34
3 800 SEK
1 jan 20:34
3 600 SEK
1 jan 16:44
3 200 SEK
1 jan 9:47
3 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V32