Skedar, 10 st, silver, Sverige 1700-1800-tal

Skedar, ett par, Jonas Jäderstedt, Västerås, verksam 1757-1761, längd 20,5 cm.

Skedar, ett par snarlika, gammalsvensk modell, Pehr Gustaf Sahlström, Västerås 1817 resp 1830, längd 21-22 cm.

Sked, slät med mittås, Anders Hammarström, Eskilstuna 1763, längd 19,5 cm.

Sked, slät, Berndt Otto Carlsson, Umeå 1791, längd 20 cm.

Sked, gammalsvensk modell, Johan Wilhelm Zimmermann, Stockholm 1792, längd 21 cm.

Sked, fiolskaft, Olof Hellbom, Stockholm 1803, längd 20 cm.

Sked, fiolskaft, Johan Henrik Leffler, Falun 1825, längd 20,5 cm.

Sked, gammalfransk modell, Johan Petter Hjulström, Västerås 1855, längd 20,5 cm.

Total vikt 445 gram.

Gravyr, smärre slitage.

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13