Skedar, 18 st, silver, gammalsvensk modell, 1800-talets första hälft

Med alliansvapen under krona för ätterna Mörner och Murray.

6 matskedar, varav fem Johan Öhman, Västervik 1839, samt en Erik Linderoth d ä, Umeå 1832, längd 21 cm
12 bordsskedar, Johan Henrik Lampa, Stockholm 1810, längd 18,5 cm

Total vikt 805 gram.

Smärre slitage.

Utropspris
6 000 SEK