Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Taklampa modell 1445/3 Taito, 1930-tal.

Stomme i mässing. Tre glaskupor i färgat glas. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 55 cm. Diameter 55 cm.

Åldersrelaterat slitage. Polerad. Tillverkningsrelaterade märken på kuporna. Nagg. Ej funktionstestad. Elektrifieringen är förnyad

Formgivare

Klubbat pris
570
5 951
645
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (12 bud)
18 jan 20:18
570 EUR
18 jan 20:18
550 EUR
18 jan 20:12
500 EUR
18 jan 20:12
480 EUR
18 jan 20:12
460 EUR
18 jan 20:05
440 EUR
18 jan 20:05
420 EUR
18 jan 19:46
380 EUR
18 jan 19:46
360 EUR
18 jan 19:08
180 EUR
18 jan 18:46
55 EUR
14 jan 21:02
50 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13