Jules Schyl

(Danmark/Sverige, 1893-1977)
Jules Schyl
(Danmark/Sverige, 1893-1977)

Jules Schyl, litografier, 3 st

Signerade, en daterad 1942, två med titel "Nunnan" och "i Blåst", bildyta ca 14x20 cm

Ej examinerad ur ram. Gulnad.

Proveniens

Arne Jones

Konstnär

Jules Schyl var målare, grafiker och tecknare. Han utbildades till teckningslärare 1914-17 vid Tekniska skolans högre konstindustriella skola i Stockholm. Efter studier i Köpenhamn knöts han som teckningslärare till Malmö yrkesskolor och han drev under 1920-talet även målarskola i Lund. Tillsammans med några skånska målare startade han konstnärsgruppen "De tolv" och bidrog till den skånska modernismens genombrott. Schyl företog genom åren studieresor till bl a Danmark, Tyskland, Italien, Frankrike och Spanien. Han hämtade ofta sina motiv i musikens och dansens värld men utökade senare sin motivkrets med landskap, stilleben och porträtt.

Auktionen avslutas
3 dagar 6 timmar
300
28
33
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 350 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
6 jan 10:59
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Carlsgatan 54, Malmö - T11