Madeleine Pyk – en samling F769

SKED, silver, otydliga stämplar, Holland 1700-tal.

Tvinnat, genombrutet skaft med figurer. Bladets frånsida med graverad text. Längd 16,5 cm. Vikt 48 gram.

Skador, lagningar, bucklor. Sprickor. Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Falk Simons silversamlning: FS 561

Munthe, Gustaf, Falk Simons Silversamlning, P.A Nordstedt & Söner, Stockholm, 1938, s 277.

Utropspris
8 000 SEK